Election results 5 May 2022

Bletchingley & Nutfield

Candidate Description Number of votes Result
Jack Baart The Green Party 115  
Linda Baharier Labour and Co-operative Party 150  
Ian Borman The Conservative Party 507  
Richard Fowler Liberal Democrats 258  
Chris Pinard Independent 712 Elected

Spoilt ballots: 0

Turnout: 38.9%

Burstow, Horne & Outwood

Candidate Description Number of votes Result
Stephen Case-Green Labour Party 156  
Sue Farr Independent 722 Elected
Sam Howson Liberal Democrats 70  
Elliott McLean de Boer The Green Party 95  
Charlie Pilkington The Conservative Party 459  

Spoilt ballots: 8

Turnout: 31.2%

Dormansland & Felcourt

Candidate Description Number of votes Result
Harry Baker-Smith The Conservative Party 434  
Emba Jones Labour Party 48  
Roger Martin Liberal Democrats 120  
Nicholas White Independent 585 Elected

Spoilt ballots: 5

Turnout: 39%

Godstone

Candidate Description Number of votes Result
Chris Farr Independent 991 Elected
Martin Redman Liberal Democrats 93  
Paul Ryan Labour Party 185  
Keith Ward The Conservative Party 333  

Spoilt ballots: 7

Turnout: 35.5%

Harestone

Candidate Description Number of votes Result
Annette Evans Liberal Democrats 721 Elected
Anne Watson Labour Party 61  
Jeremy Webster The Conservative Party 524  

Spoilt ballots: 7

Turnout: 41.1%

Limpsfield

Candidate Description Number of votes Result
Ian Booth Oxted & Limpsfield Residents Group  850 Elected
Beverley Connolly The Conservative Party 266  
Angie Horrigan Labour Party 58  
Rupert McCann Liberal Democrats 125  

Spoilt ballots: 1

Turnout: 45.4%

Lingfield & Crowhurst

Candidate Description Number of votes Result
Katie Montgomery Independent 558 Elected
Mark Ridge The Conservative Party 544  
Fern Warwick-Ching Labour Party 89  
Dave Wilkes Liberal Democrats 76  

Spoilt ballots: 4

Turnout: 38.4%

Oxted North & Tandridge 

Candidate Description Number of votes Result
Richard Aldridge The Conservative Party 248  
Martin Caxton Liberal Democrats 100  
Sara Jupp Labour Party 81  
Catherine Sayer Oxted & Limpsfield Residents Group  1568 Elected

Spoilt ballots: 2

Turnout: 44.5%

Oxted South 

Candidate Description Number of votes Result
Bryan Black Oxted & Limpsfield Residents Group  1211 Elected
Nicolas Cook The Conservative Party 253  
Kerrin McManus Liberal Democrats 113  
James Tickner Labour Party 229  

Spoilt ballots: 8

Turnout: 38.5%

Queens Park

Candidate Description Number of votes Result
Maria Grasso The Conservative Party 486  
Vicky Robinson Liberal Democrats 489 Elected
Roy Stewart Labour Party 114  

Spoilt ballots: 4

Turnout: 37.6%

Warlingham East, Chelsham & Farleigh

Candidate Description Number of votes Result
Nathan Adams  The Conservative Party 517  
Perry Chotai Liberal Democrats 713 Elected
Martin Haley Independent 256  
Mark Wilson Labour Party 100  

Spoilt ballots: 4

Turnout: 36.7%

Warlingham West

Candidate Description Number of votes Result
Robin Bloore The Conservative Party 483 Elected
Neill Cooper Liberal Democrats 247  
Nathan Manning  Labour Party 54  
Dan Matthews Independent 272  

Spoilt ballots: 4

Turnout: 37.7%

Westway

Candidate Description Number of votes Result
Helen Bilton Liberal Democrats 491 Elected
Derek Carpenter The Conservative Party 317  
Robin Clements Labour and Co-operative Party 161  

Spoilt ballots: 3

Turnout: 28.4%

Whyteleafe

Candidate Description Number of votes Result
Fodi Foti The Conservative Party 364  
Jeffrey Gray Liberal Democrats 490 Elected
Jonathan Wheale Labour and Co-operative Party 157  

Spoilt ballots:  9

Turnout: 31.5%

Overall turnout 37.3%