District election results 2 May 2019

District elections were held on 2 May 2019. 

View the results by ward on a map

Bletchingley & Nutfield Ward

Candidate name Description Number of votes
Linda Baharier Labour Party 145
Gillian Black  The Conservative Party Candidate 683 Elected
Richard Fowler Liberal Democrat 341
Helena Windsor UK Independence Party 364

 

 

 


Spoilt papers: 7

Turnout: 35%

Burstow, Horne & Outwood Ward

Candidate Name Description Number of votes
Catherine Baart Green Party 129
Lydia Ridge The Conservative Party Candidate 589
Fern Warwick-Ching Labour Party 86
Colin White Independent 677 Elected
Judy Wilkinson Liberal Democrat 134

 

 

 



Spoilt papers: 20

Turnout: 34.9%

Chaldon Ward

Candidate name Description Number of votes
Graham Bailey UK Independence Party  56
Bob Milton The Conservative Party Candidate 418 Elected
Neil Parker  Liberal Democrats 114
Darron Ward Labour Party 17

 

 

 


Spoilt papers: 12

Turnout:  42.1%

Dormansland & Felcourt Ward

Candidate name Description Number of votes
Bridget Davey Independent 552
Lesley Steeds The Conservative Party Candidate 585 Elected
Dave Wilkes Liberal Democrat 145

 

 

 

Spoilt papers: 8

Turnout: 42.1%

Felbridge Ward

Candidate name Description Number of votes
Mike Crane Independent 175
Kenneth Harwood The Conservative Party Candidate 489 Elected
Rebecca Peterson Green Party  88

 

 

 

Spoilt papers: 5

Turnout: 43.2%

Godstone Ward

Candidate name Description  Number of votes
Nick Childs The Conservative Party Candidate 266
Peter Murphy Green Party 75
David Nickols Liberal Democrat 83
Charlotte Swann   1354 Elected
Barbara Wantling Labour Party 75

 

 

 

Spoilt papers: 6

Turnout: 41.2%

Limpsfield Ward

Candidate name Description Number of votes
Richard Adamson  The Conservative Party Candidate  349
Claire Blackwell Oxted & Limpsfield Residents Group 1043 Elected
Martin Caxton  Liberal Democrats 89

 

 

 

Spoilt papers: 4

Turnout: 52%

Lingfield & Crowhurst Ward

Candidate name Description  Number of votes
Clive Jecks The Conservative Party Candidate  334
Liz Lockwood Independent 887 Elected
Peter Montagnon  Liberal Democrats 119

 

 

 

Spoilt papers: 6 

Turnout: 41.5%

Oxted North & Tandridge Ward

Candidate name Description Number of votes
Sheelagh Crampton Liberal Democrats 111
Martin Fisher The Conservative Party Candidate 578
Patrick Rogers  Labour Party 63
David Stamp Oxted & Limpsfield Residents Group 1584 Elected

 

 

 


Spoilt papers: 6

Turnout: 49.5%

Oxted South Ward

Candidate Name Description  Number of votes
Alan Feesey The Conservative Party Candidate 334
Helena Forsythe Social Democratic Party 148
Chris Langton  Oxted & Limpsfield Residents Group 1282 Elected
Che Ramsden Labour Party 142
Jonathan Salisbury Liberal Democrats 119

 

 

 

 


Spoilt papers: 8

Turnout: 42.9%

Portley Ward

Candidate name Description Number of votes
Sakina Bradbury  The Conservative Party Candidate 276
Mark Fowler UK Independence Party 106
Ian Giddings Labour Party 74
Kerry Mansfield  Liberal Democrats  595 Elected

 

 

 


Spoilt papers: 5

Turnout: 31.3%

Tatsfield & Titsey Ward

Candidate name Description Number of votes
Martin Allen Independent  316 Elected
Christopher Dean UK Independence Party 63
Alex Standen The Conservative Party Candidate 132
Sarah Stewart Labour Party 34

 

 

 


Spoilt papers: 9

Turnout: 36.3%

Valley Ward

Candidate name Description Number of votes
Adam Bradbury  The Conservative Party Candidate 179
Dorinda Cooper Liberal Democrats  647 Elected
Judy Moore UK Independence Party 110
Carron Walker Labour Party 99

 

 

 


Spoilt papers: 8

Turnout: 31.9%

Warlingham East, Chelsham & Farleigh Ward

Candidate name Description Number of votes
Celia Caulcott Liberal Democrat 796 Elected
Perry Chotai The Conservative Party Candidate 400
Martin Haley UK Independence Party 177
Michael Snowden Labour Party  73

 

 

 


Spoilt papers: 9

Turnout: 33.2%