District election results 3 May 2018

District elections were held on 3 May 2018. All the results are listed below.

Download the results in excel

Download the results as a pdf 

Bletchingley & Nutfield Ward

Candidate name Description Number of Votes
Linda Baharier Labour Party 178
Tony Elias The Conservative Party Candidate 775 Elected
Richard Fowler Liberal Democrats 267
Helena  Windsor UK Independence Party 343

 

 

 

 

Spoilt papers: 1

Turnout: 35.3%

Burstow, Horne & Outwood Ward

Candidate Name Description Number of Votes
Peter Bond The Conservative Party Candidate 695
Kevin Bourne Independent 926 Elected
Fern Warwick-Ching Labour Party 119
Judy Wilkinson Liberal Democrats 63

 

 

 

 

Spoilt papers: 1

Turnout: 38.2%

Dormansland & Felcourt Ward

Candidate name Description Number of Votes
Tony Hardisty Liberal Democrats 86
Ann Seuret Labour Party  64
Nicholas White Independent 520 Elected
Maureen Young  The Conservative Party Candidate 508

 

 

 

 

Spoilt papers: 2

Turnout: 38.5%

Godstone Ward

Candidate name Description  Number of Votes
Chris Farr  Independent 1305 Elected
Tamzie Hollands Liberal Democrats 115
Rose Thorn The Conservative Party Candidate 423
Barbara Wantling Labour Party 147

 

 

 

Spoilt papers: 1

Turnout: 44.4%

Harestone Ward

Candidate name Description Number of Votes
Beverley Connolly The Conservative Party Candidate 663 Elected
Annette Evans Liberal Democrats  461
Mark Fowler UK Independence Party  36
Mark Wood Labour Party 129

 

 

 

 

Spoilt papers: 5

Turnout: 41.4%

Limpsfield Ward

Candidate name Description Number of Votes
Martin Caxton Liberal Democrats 59
Phil Davies Oxted & Limpsfield Residents Group 918 Elected
Zee Lapthorne The Conservative Party Candidate  416
Alec McNally Labour Party  35

 

 

 

 

Spoilt papers: 2

Turnout: 50.5%

Lingfield & Crowhurst Ward

Candidate name Description  Number of Votes
Robyn Bone Labour Party 144
Mark Ridge The Conservative Party Candidate 525 Elected
Michael Sydney Independent 410
Dave Wilkes Liberal Democrats 150

 

 

 

 

Spoilt papers: 3

Turnout: 38.3%

Oxted North & Tandridge Ward

Candidate name Description Number of Votes
Che Ramsden Labour Party  100
Catherine Sayer Oxted & Limpsfield Residents Group 1531 Elected
Craig Shepherd Liberal Democrats 85
David Weightman The Conservative Party Candidate 548

 

 

 

 

Spoilt papers: 2

Turnout: 51.6%

Oxted South Ward

Candidate Name Description  Number of Votes
Julie Bird The Conservative Party Candidate 480
Lynn Mills Oxted & Limpsfield Residents Group 1206 Elected
Jonathan Salisbury Liberal Democrats 111
Katherine Saunders  Labour Party 296

 

 

 

 

Spoilt papers: 4

Turnout: 44.2%

Queens Park Ward

Candidate name Description Number of Votes
Graham Bailey UK Independence Party 42
John Orrick Liberal Democrats 755 Elected
Eddington Pindura Labour Party 74
Rod Stead The Conservative Party Candidate 415

 

 

 

 

Spoilt papers: 1

Turnout: 43.9%

Warlingham East, Chelsham & Farleigh Ward

Candidate name Description Number of Votes
Nathan Adams The Conservative Party Candidate 590
Martin Haley UK Independence Party  141
Simon Morrow Liberal Democrats 833 Elected
Michael Snowden Labour Party  120

 

 

 

 

Spoilt papers: 1

Turnout: 39.5%

Warlingham West Ward

Candidate name Description Number of Votes
Robin Bloore The Conservative Party Candidate 654 Elected
Celia Caulcott Liberal Democrats 286
Christopher Dean UK Independence Party 42
Patrick Rogers Labour Party 70

 

 

 

 

Spolit papers: 4

Turnout: 38.8%

Westway Ward

Candidate name Description Number of Votes
Joe Branco  UK Independence Party 38
George Dennis  Liberal Democrats 485 Elected
Lucy McNally Labour Party 223
Eithne Webster The Conservative Party Candidate 398

 

 

 

 

Spoilt papers: 0

Turnout: 33.7%

Whyteleafe Ward

Candidate name Description Number of Votes
Sakina Bradbury The Conservative Party Candidate 391
Grayson Clarke UK Independence Party 32
Jeffrey Gray  Liberal Democrats 483 Elected
Fatima Kamara  Labour Party 133

 

 

 

 

Spoilt papers: 5

Turnout: 34.3%